Sağlığınız En Değerli Hazineniz.
Hizmet Bölgemiz
İzmir | Tüm İlçeler
Mesai Saatleri
Bize 7/24 Ulaşabilirsiniz.

Kişiye Özel Egzersiz Programlanması Neden Önemlidir?

Kişiye Özel Egzersiz Programı

 

KİŞİYE ÖZEL EGZERSİZ PROGRAMLANMASI

         Şikayetleri doğrultusunda kişilere verilen reçetelerdeki ilaçlar doğru kullanıldığı zaman nasıl şikayetlerin azalmasına hatta kaybolmasına yardım ediyorsa aynı şekilde egzersiz reçetesi de yapılan analizler sonucunda doğru dozlarda uygulandığında aynı etkiyi gösterecektir. Bunun işe yaraması için gerekli olan en temel şey bu egzersizlerin ezbere herkese standart olarak verilen egzersiz reçetelerinden farklı olarak kişiye ve kişinin ihtiyaçlarına özel olması gerekliliğidir. Kişiye özel egzersiz programının planlanması, yaşam kalitesinin artışını ve planlanan tedavi sürecinin daha hızlı bir şekilde başarıya ulaşmasını sağlar.

          Bu program oluşturulurken kişinin yaşına, cinsiyetine, şikayetine, egzersiz geçmişine, hastalık öyküsüne, yaşam şekline göre modifiye edilir ve tüm bunlar göz önünde bulundurularak bu işin eğitimini almış uzman fizyoterapistler tarafından bir egzersiz reçetesi oluşturulur. Sizler de kendinize özel olarak planlanmış egzersizlerle yaşam kalitenizi arttırmak isterseniz lütfen bizimle iletişime geçin. Sağlıklı günler dileriz.

Daha Kaliteli Gece Uykusu için Esneme Egzersizleri

Daha Kaliteli Gece Uykusu için Esneme Egzersizleri

Esneme Egzersizleri  Esneme Egzersizleri
Esneme Egzersizleri

Vücudumuza bakmak, yalnızca bir şeyin yanlış olduğunu fark ettiğimizde yaptığımız bir şey olmamalıdır. Kendimizi iyi hissetmediğinizde daha fazla yeriz ve en sevdiğimiz kot pantolonumuzun artık uymadığını fark ettiğimizde ise daha fazla egzersiz yaparız. Ancak unutmamalıyız ki sağlığımızı korumanın en önemli kısımlarından biri, her gün düzenli şekilde yaptıklarımızdır. Mesela asansör yerine merdiven ve pasta yerine meyve seçimi gibi şeyler.

Bu nedenle, günlük germe gibi kolaylıkla yapabileceğimiz egzersizlerin genel sağlığımız üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Kaslarımızdaki ve bağlarımızdaki gerginlik, bizi yaralanmaya açık hale getirebilecek zayıflıklar veya dengesizlikler yaratabilir. Düzenli olarak egzersiz yapamasak bile, farkında olmadan her gün saatlerimizi tek bir pozisyonda, masa başında, arabada veya başka bir şekilde oturarak geçiriyoruz. Zamanla hepimiz için masa başında oturmaktan veya günü tek bir pozisyonda geçirmekten kaynaklı ağrılar artabilir ve başa çıkması daha zor hale gelebilir.

Neyse ki germe egzersizlerini yapmak kolay. Esneklik seviyemiz hangi düzeyde olursa olsun, esneme ruh halimizi iyileştirir ve gerginleşmiş kaslarımızı gevşeterek daha rahat bir uykuya geçişi sağlar. Esnetmeye başlamak için harika bir yer için ve sizler için hazırladığımız bu harika animasyonlu görsele bir göz atın. Unutmayın bir fizyoterapiste danışmak isterseniz telefonumuz sizlere hep açık.

Ameliyat Öncesi Neden Pre-Rehabilitasyon Yapılmalıdır?

Ameliyattan Önce Neden Pre-Rehabilitasyon Yapmalısınız?

Çoğumuz için, gelecekte veya yakın gelecekte bir eklem replasmanına (eklem tamiratı) veya cerrahi bir işleme ihtiyaç duyacağımız gerçeği kaçınılmazdır. Yaralanmalar birçok nedenden dolayı olabiliyor. Bazı yaralanmalar sporla ilgili olabilir, bazıları düşme veya trafik kazalarından kaynaklanabilir ve gerçek şu ki bazı yaralanmalar yaşlanmaya bağlı zamanla aşınan eklemlerdeki artritik bozulmalardan kaynaklanmaktadır. Eğer yaralanma meydana gelirse, cerrahi bir prosedür uygulanmadan önce dikkate alınması gereken birkaç adım vardır. Birçok kişi yaralanma ve cerrahi sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyonun önemini anlıyor, ancak ameliyattan önce hazırlayıcı ön rehabilitasyonun faydalarını çok daha az kişi biliyor.

Ameliyat olma düşüncesi birçoğumuz için korkutucu. Özellikle sağlık hizmetlerinin artan maliyeti ile birçoğumuz yüksek meblağlar ve yüksek katkı payları ile karşı karşıyayız. Bu maliyeti birden fazla ziyaretle çarptığımızda, bazılarımız kendini işlev kaybedilene kadar günlük acıyla başa çıkmaya zorlayabilir. Ya fizik tedaviye ihtiyaç duyacağınız süreyi azaltmanın bir yolu olsaydı? Ya ön-rehabilitasyon olarak bilinen şeyi uygulayarak, tüm süreci kolaylaştırabilseniz ve ameliyat sonrası ve hatta ameliyat öncesi sonuçlarınızı iyileştirebilirseniz? Güzel olmaz mı?

Pre-rehabilitasyon veya prehab yani ön-rehabilitasyon, yaralanmalarla karşı karşıya kalan ve cerrahi bir prosedür geçirmesi planlanan hastalar için çeşitli faydalar sunar. Kontrolü yeniden ele geçirmek ve yaşam kalitenizi iyileştirmek için bir şanstır. Bazı araştırmalar sayesinde, prehab’a katılan kişilerin hastanede kalış sürelerinin ve genel fizik tedavi sürecinin kısaldığı devamında sürecin iyileşmeyle sonuçlandığı görülmüştür. Bu faydalara ek olarak, prehabın psikolojik faydaları da vardır. Hastaların ameliyatları yapıldıktan sonra onları neyin beklediğine dair farkındalığı süreci daha rahat anlamalarına ve atlatmalarına yardımcı olacaktır.

Prehab’da hastalara işlevi iyileştirecek çeşitli egzersizler verilir. Bazı egzersizler hareket açıklığını artıracaktır. Bir cerrahi prosedürden önce eklem hareket açıklığını artırarak, eklemin kısıtlı kapsülü harekete daha toleranslı hale gelir ve çevredeki dokular uzayarak eklemin daha serbest hareket etmesine izin verir. Vücut, ameliyattan önce olması gerektiği gibi hareket etmek için hazırlandığında, işlem yapıldıktan sonra hareket için daha hazırlıklı olacaktır. Ameliyattan sonra kas kütle ve işlev kaybının minimuma indirilmesi için fizyoterapistler tarafından güç ve esneklik de çalıştırılır. Hastalara ameliyattan önce işlevi iyileştiren egzersizler yaptırıldığında, onların bu işlevi yeniden kazanma yetenekleri cerrahi sonrasında çok daha fazladır.

Ameliyat öncesi prehab, yaralanmalar için uygulanan fizik tedavi ve rehabilitasyona benzer; bir fizyoterapist, güçlenmenize ve iyileşmenize yardımcı olmak için kişiselleştirilmiş bir egzersiz programı tasarlayarak süreç boyunca size rehberlik eder. Prehab, size ameliyat sonrası sonuçlarınızı iyileştirme ve tedavide geçirdiğiniz toplam süreyi kısaltma avantajı sağlar. Yaklaşan bir cerrahi prosedürle ilgili olarak yaşayabileceğiniz stresi ve endişeyi azaltmaya nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek için bizden randevu alabilirsiniz.

Fizik Tedavi Tanımının İlkeleri

  • Mesleğin tarihçesine saygı duymak ve tanımak.
  • Her zaman yeni bilgilerle kendini güncel tutmak, yeniliklere açık olmak.
  • Hastaların inançlarına, kültürlerine ve değerlerine her zaman saygı gösterme.
  • Hastalar ile yaygın olarak anlaşılan ve yeterince anlaşılabilir bir terminoloji kullanmak.
  • Bilimin öncülüğünde, fizik tedavi müfredatındaki her seviyedeki bilginin önemini kabul etmek.
  • Mümkün olduğunca kanıta ve sonuç almış uygulamalara dayalı tedavi planlamak.
  • Mesleki yapılan araştırmaları, uygulamaları, yenilikleri takdir etmek, desteklemek ve katkıda bulunmak.