Sağlığınız En Değerli Hazineniz.
Hizmet Bölgemiz
İzmir | Tüm İlçeler
Mesai Saatleri
Bize 7/24 Ulaşabilirsiniz.

Kinezyolojik Bantlama (KinesioTape) tekniği Dr. Kenzo Kase tarafından geliştirilmiştir. Daha önceden uygulanan rijit bantlama tekniğine alternatif olarak düşünülmüştür. Rijit bantlama eklemde yani harekette kısıtlamaya yol açar. Aynı zamanda hasarlı dokuya kompresyon uyguladığı için iyileşmeyi yavaşlatmaktadır.Bu yüzden Dr. Kenzo Kase bu olumsuzlukları ortadan kaldıran Kinezyo Bandı tasarlamıştır.

Kas iskelet sistemi sorunlarının en çok karşılaşılanı kasın fonksiyonunu tam anlamıyla yerine getirememesidir. Aşırı zorlama ve zedeleme ile kasın elastik özelliği ve mekanizması bozulur. Kinesio-Tape kasın elastik özelliğine yardımcı olması açısından esnek tasarlanmıştır. Kinesio-Tape uygulanan bölgede cilt aracılığıyla makroreseptörler uyarılır, bu uyarı ile fasya üzerinde olumlu etkiler görülür. Ağrılı bölgede cilt ve cilt altı dokuları kaldırarak dolaşım için alan yaratılmasına veya azalan dolaşımın artmasına yardımcı olmaya yarar. Dolaşımı artan bölgede iyileşme hızlanır aynı zamanda eksudayı lenf yollarına yönlendirerek ödemi azaltmaya yarar.

Kinesio-Tape vücutta 2-3 gün kadar kalabilir. Bant cilt üzerindeyken kişi duş alabilir veya o bölgeyi yıkayabilir (bantlar suya dayanıklıdır).